Atterse (Austria) 30.04-03.05.2018

atterseeAtterse – Przepiękne górskie jezioro w Austrii z krystalicznie czystą wodą o głębokości sięgającej do 170 metrów. Świetna miejscówka dla nurków zarówno rekreacyjnych jak i technicznych. Czego chcieć więcej :).

My wybraliśmy się tam na majówkę (na 5 dni), Austria przywitała nas piękną pogodą i temperaturami do 27 stopni. Z rezerwacją noclegów nie było problemów po napisaniu do kilku właścicieli wybraliśmy fajne gospodarstwo agroturystyczne w miejscowości Nussdorf (wschód jeziora) z przepięknym widokiem na jezioro. Nad Atterse nie jest to jeszcze sezon wiec w tygodniu praktycznie niema tutaj turystów, można spotkać sporadycznie tylko nurków, rowerzystów i motocyklistów, inaczej ma się sprawa już w weekendy, wtedy jest już trochę ciaśniej.

 

Nurkowanie nad tym jeziorem to sama przyjemność….

attersee kohlbauern aufsatzMiejscówki do nurkowania przygotowane w sposób profesjonalny począwszy od zejścia do wody a skończywszy na miejscach gdzie można rozłożyć koc i rozpalić grilla, lub usiąść na ławeczce. Są również miejsca zaraz przy drodze gdzie niestety mieści się kilka samochodów i jeśli nie wybierzemy się odpowiednio wcześniej to będziemy zmuszeni wybrać inne miejsce nurkowe ze względu na brak miejsca do parkowania. Przy każdym miejscu znajduje się przejrzysta tablica z opisem miejsca nurkowego.

 

Udało mi się wykonać kilka solowych nurkowań zarówno rekreacyjnych jak i technicznych w różnych miejscówkach tego jeziora w zakresie 20-70 metrów. Bez względu na miejsce każde nurkowanie było inne, bardziej interesujące, ciekawe i na pewno zaskakujące różnorodnością. Dla każdego coś miłego.

Dzięki specjalnie wydanej broszurze dla nurków można dowiedzieć się co proponuje nam każde miejsce nurkowe nad jeziorem, oraz jak je odnaleźć, dzięki kilometrówkom przy drodze. Broszurę tą można pobrać w każdym centrum nurkowym przy Ateersee.

 

Jeśli chodzi o nabijanie butli obsługę sprzętową oraz ewentualne zakupy sprzętu nurkowego przy Attersee, jest kilka baz, które to oferują. Ja wybrałem UNDERPRSSEURE, głównie ze względu na:

- Polską obsługę (Agata dzięki za wszystko J )

- Najniższe ceny w rejonie

- Bardzo dobrze zaopatrzony sklep (naprawdę dobrze !!!!)

- Możliwość nabicia oprócz powietrza, nitroxu oraz trimixu

 

Temperatura wody jak na ten okres była całkiem znośna do głębokości 7 metrów było do 11 stopni poniżej spadała dosyć szybko do 4 stopni, przejrzystość gdyby nie kwitnące w tym okresie mlecze (żółty kożuch przy brzegu), byłaby powalająca, chociaż i tak wynosiła do około 15 metrów. W przypadku nurkowań rekreacyjnych nie trzeba było używać oświetlenia, ja osobiście uruchomiłem swoje światło dopiero przy głębokości 60 metrów tylko zachowawczo.

 

attersee diving mapDookoła jeziora jest ponad 20 miejscówek nurkowych o zróżnicowanym stopniu trudności, zarówno miejscówki dla nurków rekreacyjnych jak i technicznych. Można tam zobaczyć pięknie opadające pionowe ściany, podwodne lasy, powalone potężne pnie drzew, układające się w chaotyczny i piękny labirynt, wraki łodzi i samochodów, oraz różnego rodzaju ryby.

 

Oczywiście we wszystkich jeziorach położonych w tym rejonie jest możliwość nurkowania i w każdym znajdzie się coś ciekawego do obejrzenia, ale do tego będziemy musieli już opłacić kartę nurkową obowiązującą na wszystkie inne jeziora w okolicy oprócz Attersee takie jak Vordere Langbathsee, Hallstattersee, Vordere Gosausee, Grundlsee, Wolfgangsee, Mondsee. Koszt karty nurkowej to 15 euro. Pieniądze te są przekazywane na tworzenie infrastruktury nurkowej na tym rejonie, która naprawdę jest imponująca.

 

 

Co po nurkowaniu ?

Dzięki super infrastrukturze, fajnym trasom i super widokom warto zabrać ze sobą rowery, naprawdę świetne trasy rowerowe przepiękne widoki. Warto również zobaczyć sąsiadujące jeziora oraz słynny wodospad przy Attersee Nixenfall.

 

Praktyczne porady:

- Trasa przez Słowację – 680 km od Nowego Targu

- Winieta Austria – 9 Euro

- Winieta Słowacja- 10 Euro

- Paliwo (diesel) – 1,2 Euro (nad Attersee)

- Nocleg ze śniadaniem – 23-35 Euro

- Obiad w restauracji – około 15 euro na osobę

- Bicie butli (twin) powietrzem w lokalnej bazie – 10 euro (cennik na stronie bazy nurkowej)

- Nurkowanie – co najważniejsze… bez opłat :) !!!

- Piwo w knajpie – 3 do 5 euro

- Piwo w sklepie – 1 do 3 euro

To by bło na tyle może komuś się przyda :)

 

Kobanya mine (Węgry) 16-17.12.2017

Kobanya mine (Węgry-Budapeszt)
Dwa intensywne dni w Budapeszcie, mało czasu na zwiedzanie, ale za to wystarczająco, aby zobaczyć najbardziej interesujący obiekt nurkowy na całych Węgrzech.
Udało się nam zanurkować 4 razy w kopalni. Dwa nurkowania w jeden dzień i dwa kolejne w następny. 
Każde nurkowanie było inne, inne miejsce inny stopień trudności.

Kilka informacji:
Maksymalna głębokość - 36-37 metrów.
Uprawnienia – co najmniej tec40 (ze względu na trudność nurkowań, konfigurację sprzętową, nie głębokość)
Ceny nurkowań – 40 euro za każde nurkowanie, w tym mamy bicie butli nitroxem (cały bank czysty tlenowo, więc nie trzeba się martwić o swoje butle), kawa herbata na miejscu u Jozsefa.
Noclegi – uzależnione od upodobań i preferencji, nam udało się załatwić noclegi po około 11 euro.
Wyżywienie – co kto woli, ile woli i za ile woli :) My znaleźliśmy całkiem fajną knajpkę zaraz koło naszego miejsca noclegowego (pyszne regionalne potrawy i oczywiście piwo z pobliskiego browaru).
 
Zapraszam do obejrzenia galerii:

Sparmann wyjazdy cykliczne (kursowe)

Lorem Ipsum ...

Wildschutz wyjazdy cykliczne (kursowe)

Lorem Ipsum ...

KURSY NURKOWANIA TECHNICZNEGO tec rec logo